fbpx

Čo je príčinou zlého dychu?

Zlý dych, alebo zápach z úst vie byť nepríjemnou záležitosťou, ktorá privedie do rozpakov každého. Pokiaľ je jeho dôvodom len konzumácia aromatického jedla netreba si robiť žiadne starosti. Pokiaľ vás ale zlý dych trápi dlhodobo alebo sa objavuje periodicky máte čo dočinenia s halitózou.    

Halitóza je pojem, ktorý sa používa pre označenie dlhodobo zlého dychu. Tento problém trápi viac ako 50% populácie. Dôvodov halitózy môže byť niekoľko ale až 90% prípadov má pôvod v ústnej dutine.

Príčina halitózy v ústnej dutine

Baktérie

Za dlhodobo nepríjemným dychom sú najčastejšie baktérie, ktoré rozkladajú organické látky za vzniku rôznych prchavých zlúčenín, najčastejšie prchavých zlúčenín síry (VSC). V ústnej dutine majú baktérie najlepšie miesto na rast a rozmnožovanie (vlhko a teplo). Laicky povedané baktérie rozkladajú zvyšky jedla, ktoré zostalo medzi zubmi. Baktérie, ktoré sú príčinou halitózy nemusia kyslík, preto sa ukrývajú pod povlakom, ktorý sa tvorí na zuboch. Prichytávajú sa na ňom aj zvyšky jedla, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie.

Baktérie sa môžu nachádzať aj na jazyku. Na jeho hygienu často zabúdame a povlak, ktorý sa na ňom vytvára tak zostáva nepovšimnutý. Na halitózu sú náchylnejší ľudia s hlbšími ryhami na jazyku. Baktérie majú tak k dispozícii väčšiu plochu na osídlenie a aj väčšiu šancu, že sa nepozorovane rozmnožia. Čím viac ich je tým viac prchavých látok (VSC) produkujú a tým nepríjemnejší je náš dych.

Halitózu môžu spôsobiť aj nepresné zubné náhrady alebo ich nesprávne (nepravidelné) čistenie.

Sucho v ústach

Sliny počas dňa omývajú zuby od zvyškov jedla. Prirodzene tak znižujú zápach, ktorý vzniká rozkladom zvyškov. Ranný zápach z úst vzniká na základe zníženej tvorby slín počas spánku. Baktérie v noci rozkladajú zvyšky jedla (ak ste si neumyli zuby) alebo odumreté baktérie za vzniku prchavých látok, ktoré spôsobujú nepríjemný ranný dych.

Sucho v ústach nemusí byť len počas spánku. K zníženiu tvorby slín môže dôjsť pri užívaní niektorých druhov liekov alebo to môže byť spôsobené zdravotnými problémami. Rovnako aj fajčenie, kofeín a alkohol majú vplyv na zníženie sekrécie slín.

Ďalšou príčinou nepríjemného dychu môžu byť neopravené kazy, zlomený zub, parodontitída či infekcie ústnej dutiny.

 

Objednajte sa pomocou súkromnej správy cez FACEBOOK k nám do ambulancie na vyšetrenie … kliknite na odkaz.

Liečba halitózy

Správna a dôkladná ústna hygiena môže s nepríjemným dychom pomôcť. Odstránením povlaku, ktorý sa vytvára v ústnej dutine narušíte a odstránite živnú pôdu baktérií, samotné baktérie a aj zvyšky jedla.

Pravidelné a dôkladné čistenie zubov, medzizubných priestorov a samozrejme aj jazyka zníži riziko usadenia baktérií v ústnej dutine. Na čistenie jazyka existujú špeciálne škrabky, ktorých správnym používaním odstránite z jazyka vzniknutý povlak.

Na boj s baktériami v ústnej dutine je vhodná aj antimikrobiálna ústna voda. Zubný lekár vám odporučí tú najvhodnejšiu. Nie je dobré ju užívať dlhodobo. Po cca dvoch týždňoch sú baktérie schopné vytvoriť si rezistenciu a odolávať účinkom antibakteriálnych látok.  Dlhším užívaním antimikrobiálnej ústnej vody môžete narušiť aj mikroflóru, ktorá je pre zdravie potrebná.

Žutie žuvačiek je dobrý nápad ak rýchlo potrebujete zmierniť, alebo prekryť nepríjemný pach z úst. Okrem toho žuvanie zvyšuj sekréciu slín čím prispieva k samočisteniu zubov. Problém, ktorý halitózu spôsobuje ale žuvačkou nevyriešite.

Necitlivosť voči vlastným pachom

Samotný pacient necíti žiaden pach. Keďže sa dych mení postupne čuchové bunky si postupne privykli a vlastný nepríjemný pach si neuvedomuje.

Druhy halitózy

Pravá halitóza – pach naozaj existuje a obťažuje okolie. Ak sa pri rozhovore od vás držia ľudia ďalej, alebo vám povedia, že máte nepríjemný dych s najväčšou pravdepodobnosťou máte pravú halitózu a mali by ste navštíviť zubného lekára.

Preudohalitóza – pacient je presvedčený o tom, že má nepríjemný dych. Tento pocit má len on sám. Zväčša sa na objektívny názor nikoho nepýta a ide rovno k lekárovi.  Po vylúčení možných zdravotných problémov hovoríme o pseudohalitóze.

Halitofóbia – pacient je aj napriek stanovenej diagnóze pseudohalitózy presvedčený o vlastnom nepríjemnom dychu. V tomto prípade ide o psychický problém.

Ak príčina halitózy nie je v ústach

Zlý dych môže byť príznakom iného ochorenia. Infekcie horných alebo dolných dýchacích ciest, bolesť v krku, zápal mandlí, zápal prínosových dutín, nádcha, zdurené lymfatické uzliny alebo rakovina.

Zápach z úst môže napovedať o aké ochorenie môže ísť

  • dych páchne kyslo – gastroezofageálny reflux (pálenie záhy)
  • dych páchne sladko – problémy s pečeňou
  • dych páchne po acetóne – diabetici alebo ľudia, ktorí sú na nízkosacharidovej diéte (telo miesto sacharidov spaľuje tuky, dochádza ku ketóze)
  • dych páchne po moči – problém s obličkami

Ak halitóza nemá pôvod v ústnej dutine odporučí lekár pacientovi vyšetrenie u špecialistu.

Objednajte sa pomocou súkromnej správy cez FACEBOOK k nám do ambulancie na vyšetrenie … kliknite na odkaz.

Pozrite si nižšie naše premeny:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Call Now Button