fbpx

6 + 1 rada ako sa starať o svoje zuby a predchádzať problémom s nimi

Podceňovať správnu starostlivosť u zuby by sme nemali. Zuby máme len jedny a preto by sme na starostlivosť o ne mali dbať, nedáme tak priestor vzniku zubnému kazu. Pár rád ako sa o svoje zuby starať vám povie každý zubný lekár. Na čo teda pre udržanie si zdravých zubov nezabudnúť.

1.   Menej cukru.stomatologia kosice

Zubná sklovina je najtvrdším tkanivom v ľudskom organizme. Patrí jej 5. miesto v Mohsovej stupnici relatívnej tvrdosti minerálov. Sklovinu ale výrazne narúšajú cukry, ktoré znižujú pH v ústach. Dochádza k tvorbe kyselín a následnému mäknutiu skloviny. Nízke pH v ústach (okolo 5,5 pH) má za následok demineralizáciu skloviny čo sú najlepšie podmienky pre vznik zubného kazu.

Sliny dokážu kyseliny neutralizovať, ale vznikajúci povlak  s baktériami odstrániť nedokážu.

2.   Pravidelná strava 3 x denne

Nie len samotné cukry, ale každé jedlo znižuje hladinu pH v ústach. Síce nie tak rýchlo ako cukry, ale predsa. Preto nie je dobré jesť každú chvíľu. Aj zdravé ovocie na desiatu či olovrant, alebo niečo malé na zahryznutie obsahuje cukry, ktoré môžu zapríčiniť mäknutie skloviny a vznik zubného kazu.

3.   Hryzenie a žuvanie

Pevná strava, ktorú je potrebné poriadne hrýzť a žuvať prispieva k mechanickému čisteniu zubov. Zvyšuje sa tvorba slín, ktoré zuby čistia a zároveň pevná strava nemá tendenciu prichytiť sa na zuboch a tvoriť tak živnú pôdu pre baktérie.

4.   Čistá voda

Dajte prednosť poháru čistej vody pred sladenými nápojmi, džúsmi a ovocnými šťavami. Voda neobsahuje nič, čo by vplývalo na pH ústnej dutiny. Ak si po výdatnom obede nemôžete vyčistiť zuby mali by ste ho zapiť pohárom čistej vody. Odstránite tak rýchlejšie zo zubov aspoň časť zo zvyškov jedla a mierne prispejete k vyrovnaniu pH v ústach. Nebude to síce ideálne, ale aspoň niečo.

5.   Pravidelná kontrola

Pravidelná preventívna prehliadka u zubára môže odhaliť aj zatiaľ voľným okom neviditeľný zubný kaz. Vďaka prehliadke je možné ho ošetriť skôr než sa stane viditeľným. Preventívna prehliadka môže odhaliť aj iné začínajúce problémy so zubami, ktorým vy zatiaľ nevenujete žiadnu pozornosť.

 

Objednajte sa pomocou súkromnej správy cez FACEBOOK k nám do ambulancie na vyšetrenie … kliknite na odkaz.

 

6.   Profesionálna dentálna hygiena zubna ambulancia Kosice

 

Aj napriek pravidelnému a dôkladnému čisteniu zubov by ste mali absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu 2 krát ročne. Len takto sa zbavíte zubného povlaku aj z miest, na ktoré sa bežným čistením zubov nedostanete – medzizubný priestor, priestor pod ďasnami a pod.  Tento priestor môže tvoriť až 30% plochy zubov, čo je pomerne veľká časť.

Jedna rada na záver

Ak si po jedle nemôžete umyť zuby je dobré siahnuť po žuvačke. Najlepšie je ak je bez cukru. Žuvaním podporujete tvorbu slín, ktoré zuby čistia a vyrovnávajú pH v ústach. Vďaka svojej konzistencii sa žuvačka dostane aj do menej prístupných miest a môže zbaviť zuby zvyškov jedla. Zubnú kefku a zubnú pastu určite nenahradí, ale aspoň trochu pomôže k udržaniu zdravých zubov.

 

Objednajte sa pomocou súkromnej správy cez FACEBOOK k nám do ambulancie na vyšetrenie … kliknite na odkaz.

 

Dobry Zubar Kosice

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Call Now Button